Herbaciarnia z widokiem na Fuji, czyli warsztat o zaparzaniu z Martyną Kubiak
Kolejną rocznicę wizyty Józef Piłsudskiego w Tokio świętujemy - tradycyjnie już - przy czarkach herbaty. Kto nie widział jeszcze towarzysza Wiktora popijającego zielony napar z Romanem Dmowskim pod Fuji, proszony jest o niezwłoczne udanie się na wystawę stałą w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku! Zainspirowani znajdującym się tam pawilonem herbacianym przygotowaliśmy dla Was relaksujący warsztat z poszukiwania herbacianego Zen. Naszą przewodniczką po świecie orientu będzie znawczyni herbat, członkini Urasenke Tankōkai Sunshinkai i założycielka stowarzyszenia „Zaparzaj”, Martyna Kubiak.
KIEDY: 𝟭𝟭 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮 (sobota), 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗮 𝟭𝟯:𝟬𝟬
GDZIE: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
W czasie spotkania będziecie mieli okazję poznać specyfikę tradycyjnego rytuału picia herbaty, wcielić się zarówno w gospodarza, jak i gościa ceremonii. Nauczycie się prawidłowo podawać matchę, spróbujecie przygotowywanej na zimno genmaichę i porównacie walory smakowe senchy z łodyżkową kukichą. Martyna doradzi, jak prawidłowo wybrać naczynie do picia herbaty oraz zaprezentuje czym są i do czego służą tradycyjne utensylia japońskie, takie jak chawan, fukusa i natsume.
Podczas spotkania będzie także okazja skosztowania japońskich słodyczy, przy których porozmawiamy o znaczeniu i przyszłości tradycyjnej ceremonii herbacianej w Japonii.
Odwołując się do filozofii mistrza Takeno Jōō, spotkamy się na celebracji zielonego naparu w duchu Ichigo ichie, co oznacza „tylko ten jeden raz”. Ten słynny w świecie herbaty zwrot podkreśla unikalność oraz wartość każdej chwili spędzonej przy czarce w miłym towarzystwie.
__
Prowadząca: Martyna Kubiak – znawczyni herbat, członkini Urasenke Tankōkai Sunshinkai i założycielka stowarzyszenia „Zaparzaj”.
Warsztaty odbywają się w ramach cyklu „Historia, która wzmacnia – warsztaty twórczego dobrostanu”.

