Pobierz aplikację
apple app store google play store
2025-06-15

Zakończono rozbudowę oczyszczalni ścieków w Sulejówku

 


W połowie czerwca 2025 roku zakończono rozbudowę oczyszczalni ścieków w Sulejówku przy ul. Poligonowej 1. To jedna z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych ostatnich lat w naszym mieście, której celem była poprawa jakości środowiska naturalnego oraz dostosowanie istniejącej infrastruktury do rosnącej liczby mieszkańców.

Dzięki rozbudowie przepustowość oczyszczalni zwiększono z dotychczasowych 2 950 m³/dobę do 4 500 m³/dobę, co pozwoli nie tylko na sprawniejszą obsługę obecnych mieszkańców, ale także zapewni rezerwę technologiczną na potrzeby przyszłych inwestycji mieszkaniowych i usługowych.

Oczyszczalnia przystosowana jest również do przyjmowania ścieków dowożonych, co umożliwia elastyczną obsługę terenów mniej zurbanizowanych.


Zakres inwestycji

W ramach realizowanego projektu:

  • zbudowano dodatkowy reaktor technologiczny o kubaturze 3 400 m³ z wydzielonymi strefami defosfatacji, denitryfikacji i nitryfikacji,

  • powstały dwa osadniki wtórne,

  • uruchomiono nową stację dmuchaw,

  • wykonano rurociągi technologiczne i nowy układ sterowania AKPiA,

  • zrealizowano nowe ujęcie wody.

Nominalny stosunek rozpływu ścieków między nowym a istniejącym ciągiem technologicznym wynosi 68% – 32%. Dzięki temu Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Sulejówku może obecnie przyjąć 4 500 m³/dobę ścieków i obsłużyć populację liczącą około 35 000 mieszkańców.


Finansowanie i realizacja

Wartość inwestycji wyniosła 20 868 180,00 zł. Projekt został przygotowany przez Miasto Sulejówek, a realizowany był przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych miasta oraz z dofinansowania z Rządowego Funduszu POLSKI ŁAD: Program Inwestycji Strategicznych.


Inwestycja dla przyszłości

Nowa oczyszczalnia ścieków w Sulejówku to:

  • gwarancja lepszej ochrony środowiska,

  • wyższa jakość życia mieszkańców,

  • stabilne warunki rozwoju urbanistycznego miasta.

Oddanie jej do użytku to ważny krok na drodze do nowoczesnej, ekologicznej i bezpiecznej gospodarki wodno-ściekowej w Sulejówku.